Zofia Kulikowska

SENIOR POZYTYWNIE ZAKRĘCONY

ZOFIA KULIKOWSKA

– od prawie 50-ciu lat mieszkanka wsi Droszków w gminie Zabór, współzałożyciel i Prezes Stowarzyszenia Miłośników Droszkowa. Przez wszystkie lata działalności w Stowarzyszeniu, Pani Zosia aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, nieprzerwanie pozyskuje fundusze z różnych źródeł (fundacji, Urzędu Gminy, Urzędu Marszałkowskiego, Unii Europejskiej, Narodowego Instytutu Wolności i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020).

Realizuje projekty, skierowane nie tylko do mieszkańców wsi Droszków, ale również gminy Zabór i województwa lubuskiego. Wiele projektów ukierunkowanych jest na zwiększenie aktywności i wyrównania szans dzieci i młodzieży, poprzez organizowanie wyjazdów turystyczno-krajoznawczych, zajęć sportowo-edukacyjnych , plastyczno-muzycznych, czy teatralnych .

Ale Pani Zosia nie tylko ukierunkowana jest na młodych ludzi, bowiem ubiega się o dotacje na projekty dla osób dorosłych, w tym na organizację czasu wolnego seniorom oraz spotkania międzypokoleniowe. Wiele realizacji miało na celu aktywizację, integrację mieszkańców, a także edukację w zakresie historii i sztuki, podczas organizowanych wyjazdów i spotkań plenerowych.

A wszystko zaczęło się tak naprawdę w technikum. Pani Zosia przyjechała do szkoły średniej z małej miejscowości, w której mieszkała, gdzie nie było m.in. prądu, w związku z czym czuła się gorsza od innych uczniów. Wielu rzeczy nigdy nie widziała i nie znała ich zastosowania. Dlatego, żeby zostać w jakiś sposób docenioną i siebie samą dowartościować, zaczęła angażować się w pomoc innym, pomagała koleżankom i kolegom w nauce, a w III klasie technikum została gospodarzem internatu. W późniejszym czasie, w okresie aktywności zawodowej, czy to pracując w administracji rządowej, czy samorządowej, zawsze dbała o relacje z współpracownikami i była wyczulona na ich problemy. W roku 2003 r. zaangażowała się w działalność na rzecz swojej małej miejscowości, działając w Radzie Sołeckiej. Kiedy Rada Gminy zdecydowała o likwidacji placówki szkolnej, wspólnie z mieszkańcami podjęła decyzję o powołaniu stowarzyszenia. I tak w 2004 r. powstało Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa, które na sam początek swojej działalności  zorganizowało Społeczną Szkołę Podstawową w Droszkowie, dla klas 1-3 i przedszkole . Należy podkreślić, że w w/w przedsięwzięcie bardzo zaangażowała się ówczesna sołtys Droszkowa Pani Stefania Małż. Warto również wspomnieć, że przez kolejnych 10 lat placówką tą kierowała Nasza Seniorka - Pani Zofia Kulikowska . W przyszłym roku Stowarzyszenie obchodzić będzie swoje XX-leciesmiley. Przez cały okres działalności pozyskało środki finansowe na realizację ok. 100 projektów, zarówno tych miękkich, ukierunkowanych na ludzi - edukację, rozwój, doskonalenie, integrację, czy aktywizację, jak i tych twardych, dotyczących infrastruktury. Aktualnie Stowarzyszenie realizuje projekt skierowany do dzieci i młodzieży pt. „Chronimy środowisko i zdrowie”, projekt dla seniorów pt. „Wystarczy chcieć” oraz projekt międzypokoleniowy pt. „Ziołowy zakątek”.

Pani Zosia, jak na osobę wyjątkowo skromną przystało, podkreśla, że nie robi tego sama. Szczególnie docenia zaangażowanie i pomoc Pań: Marii Kurczewskiej, Sylwii Gromadzkiej-Staśko, Małgorzaty Szczepaniak, Wioletty Pawlak i Panów Piotra Kryckiego i Mateusza Jakowlew. Nie lubi się chwalić, ale cieszy Ją, kiedy inni dostrzegają efekty Jej działalności, kiedy mają świadomość, że w to, co robi z takim zaangażowaniem, determinacją i uporem, wkłada całe swoje heart.

Pani Zosia, oprócz wspomnianego wcześniej Stowarzyszenia Miłośników Droszkowa:
- w latach 2006 - 2010 była radną i Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Zabór,
- od 2006 r. nieprzerwanie należy do Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych, w którym pełniła funkcje: wiceprezesa i sekretarza,
- jest również Członkinią Rady Stowarzyszenia LGD MOaB, oceniając wnioski składane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w perspektywie finansowej 2014-2020.

Działalność Pani Zosi została doceniona:
 - w 2017 roku otrzymała „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”, przyznawaną przez Sejmik Województwa Lubuskiego. Jest to szczególne wyróżnienie, przyznawane za całokształt działalności zawodowej i społecznej, związanej z realizacją zadań na rzecz województwa lubuskiego, które przyczyniają się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa yes,
- w 2021 roku otrzymała statuetkę oraz certyfikat Lidera Trzeciego Sektora Powiatu Zielonogórskiego, wyróżnienie przyznawane przez Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Zielonogórskiego, za działalność, twórczość, aktywność i zrealizowane inicjatywy, które znacząco wpłynęły na rozwój i promocję Powiatu Zielonogórskiegoyes.

A jakie marzenia ma nasza Seniorka? Jak sama mówi: chciałaby, aby jej działalność nie poszła na marne. Aby znalazły się osoby chętne do naśladowania, do kontynuowania tego, co zaczęła i od wielu lat robi, kiedy Ona nie będzie już miała siły na działanie. Dlatego stara się zmotywować młodsze pokolenie do zaangażowania w sprawy społeczne, próbuje ich włączyć we wspólne pisanie projektów, podczas których przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie. Stara się zarazić swoją pasją pomagania i zainspirować do pracy społecznej, bo jak mówi sprawia to ogromną satysfakcję.

Osoby takie, jak Pani Zosia zawsze znajdą środki i sposoby, aby osiągnąć zaplanowane cele. Jak podkreśla najważniejsze są rezultaty, to że po realizacji projektu zostaje „coś” na przyszłość, dla przyszłych pokoleń np. ławki, wiata, czy uporządkowane miejsce na Kobelce.

Serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy realizacji jeszcze wielu nowych, ciekawych inicjatyw, a „Młodych” zachęcamy do wzięcia przykładu z Pani Zosi – śmiało można powiedzieć - SENIORKA NA MEDAL!!!!!